Yangın Söndürme Tesisat Periyodik Kontrolleri

Yangın insanların yaşamını tamamen sonlandırabilen felaketlerden biridir. Hem mal hem de can kaybına neden olabilen yangın nedeni ile insanların yaşamlarının bitme derecesine geldiğine şahit olunabiliyor. Ancak binalarda çeşitli yangın tesisatları kurularak böyle kötü durumlar meydana gelmeden engellenebilmektedir. Yangın tesisatları ortaya çıkması muhtemel bir yangın durumunda itfaiye aracı gelene kadar yangına müdahale etmek için kurulan ve ufak yangınları söndürmeye yarayan sistemlerdir. Bu tesisatlar kuru ve ıslak yangın tesisatları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu tesisatlar belli periyotlarda kontrolden geçirilmelidir. Bu periyotların asıl amacı tesisatlarda zamanla meydana gelen eksiklikleri, tehlikeli ya da uygunsuz olan kısımları tespit ederek rapor haline getirmektir. Hazırlanan rapor kişilere teslim edilir ve yangın meydana gelmeden bu eksikliklerin tamamlanması sağlanır.

Yangın tesisatının belli dönemlerde periyodik olarak kontrolünü bu alanda yetkilendirilen kurumlar gerçekleştiriyor. Bu kurumlar TÜRKAK tarafından yetkilendirilen kurumlar olup her yerde bu kurumları bulmak mümkün olmayabiliyor. Ancak bu kontrolleri makine mühendisleri, yüksek makine teknikeri ya da makine teknikerleri de yapabiliyor. Bunların yanında Makine Mühendisleri odası da bu periyodik kontrolleri yapabilen kurumlar arasındadır. Belli standartlar baz alınarak yapılan periyodik kontroller sonrasında kişiler gerekli her konuda bilgilendirilmektedir. İlgili standartlar göz önünde bulundurularak yapılan kontroller yapıldıktan sonra kontrol formunun hazırlanması gerekiyor.

Yangın tesisatı periyodik muayenesi için yetkilendirilen kişiler belli standartlar ölçüsünde bu kontrolleri yapmak durumundadır. Gerekli kontrol formunu eksiksiz şekilde düzenleyebilecek yeterliliğe sahip olmalıdırlar. Muayene sırasında binanın yangın söndürme sisteminin projesine ve aynı zamanda yangın söndürme tesisatına bakılır. Bu süreçte gerekli standartların sağlanmış olup olmadığına dikkat edilir. Belirtilen kriterler doğrultusunda tesisat, hidrantlar, lanslar, motopomplar teste tutularak kontroller yapılır. Kontroller sırasında hortumların basınç testi, hortum sağlamlığı, yangın tüplerinin kontrolleri gibi detaylar bu muayene sırasında gözden geçirilmektedir. Bu muayenelerin büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması son derece önemlidir. Kontrol sırasında olası bir tehlike gözlemlendiğinde bunların mutlaka raporlara yansıtılması gerekiyor.

 

dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet